Haber

MEB: Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenci sayısı 1 milyonu aştı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı, mesleksel eğitim merkezlerinde öğrenci sayısının 11 ayda 1 milyonu aştığını duyurdu. Bakan Mahmut Özer, ” Türkiye’nin her noktasında artık özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için çırak, kalfa, usta bulma ile ilgili hiçbir sorun kalmadı” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 15 Kasım itibarıyla mesleki eğitim merkezlerinde, kayıtlı 1 milyon 33 bin öğrenci bulunuyor. Öğrencilerin yüzde 30’unu bayanlar oluşturuyor. Mesleksel eğitim merkezlerinde en çok öğrenci bulunan alan, yaklaşık 130 bin şahısla hoşluk ve saç bakım hizmetleri; 100 binin üzerinde öğrencisi olan öbür alanlar ise sırasıyla motorlu araçlar teknolojisi, yiyecek ve içecek hizmetleri ve moda tasarım teknolojileri oldu. Yaş hududu olmaksızın meslek sahibi olmak isteyen en az ortaokul mezunu herkesin başvurabildiği, 33 alan ve 182 kolda nitelikli eğitim imkanı sunan mesleksel eğitim merkezlerinde 3 yıl çıraklık, 1 yıl kalfalık eğitimleri veriliyor. Çıraklar 1658, kalfalar 2 bin 763 lira fiyat alıyor.

BAKAN ÖZER: YIL BİTMEDEN MAKSADIN ÇOK DAHA ÖTESİNDE OLACAĞIZ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise 25 Aralık 2021’de 3308 sayılı ‘Mesleki Eğitim Kanunu’nda önemli değişiklik yapıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı’mızın güçlü liderliğinde yaptığımız yasal düzenlemenin hayata geçmesiyle kendilerinin birinci etapta işaret ettiği 1 milyon kayıtlı öğrenci maksadına ulaşmanın memnunluğu içindeyiz. Bu değişiklikle hem patron hem de öğrenciler için çok cazip bir sistem ürettik. Yasal düzenleme öncesinde Türkiye’deki çırak ve kalfa sayısı 159 bindi. Şu anda mesleki eğitim merkezlerinde kayıtlı 1 milyon 33 bin öğrencimiz bulunuyor. Türkiye’nin her noktasında artık bilhassa küçük ve orta ölçekli işletmeler için çırak, kalfa, usta bulma ile ilgili hiçbir sorun kalmadı. Yıl bitiminde bu maksadın çok daha ötesine geçeceğiz” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu