Haber

Tunceli’de teröristi MİT buldu, jandarma etkisiz hale getirdi

Terörle mücadele büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

Tunceli’nin Geyiksuyu bölgesinde 24 Aralık 2022 tarihinde güvenlik güçleri tarafından yapılan arazi etüdü sırasında 4 kişilik terörist grup tespit edildi.

Teröristler ile güvenlik güçlerinin ortasında çıkan çatışmada 2 terörist etkisiz hale getirilirken, 2 terörist de kaçtı.

Güvenlik güçleri, bu teröristleri etkisiz hale getirmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

MİT tespit edildi

1 Mart’ta bir Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) çalışanı, teröristlerin köy meskeninde saklandığını tespit etti.

Bali Deresi kenarında bulunan Karşılar köyüne Jandarma Özel Harekat ve Jandarma Komando ekiplerinin katılımıyla havadan operasyon gerçekleştirildi.

Güvenlik güçlerinin ‘teslim ol’ çağrısına ateşle karşılık veren 2 teröristten biri yakalandı, diğeri yaralı olarak kurtuldu.

Yeşil kategori terörist öldürüldü

Etkisiz hale getirilen teröristin İçişleri Bakanlığı terör arananlar listesinde ‘yeşil’ kategorisinde aranan ‘Yaşar’ kod adlı Osman Manak olduğu belirlendi.

Birçok terör hareketine katıldı.

Jandarma kaynaklarından alınan bilgiye göre; ‘Dersim Saha Komutanı’ ‘Yaşar’ kod adlı teröristin Tunceli’de yeniden örgüt örgütlenmesi için Kandil tarafından bölgeye gönderildiği, 24 yıldır PKK’nın dağ ekibinde yer aldığı ve çok sayıda terör eylemine katıldığı belirlendi. Bu süre zarfında hareketler.

Terör olaylarının planlayıcısı Adıyaman’da askerliğini yaparken memleketi Trabzon’a izinli olarak giden Jandarma Er Coşkun Kıran, 11 Temmuz 2005’te Tunceli-Pülümür yolunda terörist Manak’ı kaçırmıştı. 2016-2019 ortalarında Tunceli merkez ve Hozat kırsalında farklı zamanlarda. güvenlik güçlerine ve bölgede görev yapan kamu kurumlarının araçlarına yönelik yolların kapatılması, taciz ateşi açılması gibi birçok eyleme katıldığı belirlendi.

Yardım ve yataklık yapan 3 kişi tutuklandı

Bu arada Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında MİT ve Tunceli İl Jandarma Komutanlığı TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince “örgüte yardım ve yataklık etmek” suçundan 3 kişi gözaltına alındı. PKK/KCK silahlı terör örgütünün faaliyetlerini deşifre etme ve engelleme çabaları.

Zanlılar, jandarmadaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından savcılığa sevk edildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından 3 zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

cumayerihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu